loader image

Futbol Sadece Futbol Değildir

Futbol, 1848’te ilk yazılı kuralları ortaya konarak, 1863’te profesyonel olarak oynanmaya başlanan ve günümüze dek gelen, özellikle Avrupa kıtasında geniş kitleler tarafından öncelikli ilgi konumuna yükselen ve yerini koruyan bir oyun, kimi otoritelere göre bir sektör halini aldı. Yarattığı kültür, birleştirici yönü, ekonomik ve finansal tarafı, değişen oyun tarzları ve kuralları onu günümüzde bambaşka bir kimliğe soktu.

1897’de İzmir ve İstanbul karmalarının karşılaşması ile ilk defa oynanmaya başlanan, 1959’da Millî Lig’in (bugünkü adıyla Süper Lig) kurulmasıyla profesyonel bir organizasyon çatısı altında devam eden futbol; günümüzde Türkiye’de bir ilgi, hobi veya bir uğraş olarak birinci önceliğini korumaktadır. Nielson Sport’un 2018 verilerinde, Türkiye nüfusunun %75’inin futbola ilgi gösterdiğinden bahsedilmesi de bunu kanıtlar niteliktedir.

Türkiye’de futbolun geleceği, günümüz perspektifinden bakacak olursak hiç de aydınlık gözükmediği barizdir. Milyar dolarları bulan kulüp borçları, yolsuzluk ve usulsüzlükler, niteliksiz kulüp yönetimleri, alt yapı ve yerli futbolcu sıkıntısı vb. sonu gelmeyen sorunlar, bu karamsarlığın nedenlerinden diyebiliriz.

Türkiye’deki futbol ortamı; kâr hedefi olmayan, kısa vadeli hedeflere odaklanıp geleceği düşünmeyen, çoğunlukla etiket için göreve gelen kulüp yöneticileri ile dolu olduğu için, futbol kulüpleri finansal olarak sürekli borç batağında ve kimi zaman borcunun faizini bile ödeyemeyecek duruma gelebiliyor. Sistemli şekilde ve bir düzen içerisinde şirketleştirilemeyen, sahipleri tarafından yönetilmeyen, sadece oy çoğunluğuyla kongre ile gelen iş adamları tarafından yönetilen kulüplerimizin geleceği iyi gözükmüyor.

Simon Kuper’in her şeyi özetlediği efsane sözü şudur: “Futbol asla sadece futbol değildir.” Kimi zaman bir şehrin, kimi zaman ülkenin en büyük karakter gösterisi olmuştur futbol. Kimi zaman bir hürriyet mücadelesi, kimi zaman bir inanç gösterisi… Hayatın içindeki birçok şeyden bağımsız olamadığı gibi elbette siyasetten de bağımsız değildir futbol.

Türk toplumu özelinde, gencinden yaşlısına toplumun en çok ilgi gösterdiği konulardan biri elbette futboldur. Futbol, özellikle gençler arasında konuşulan konuların önemli bir kısmını oluşturmakta ve bu konuda herkesin orijinal fikirleri olabilmektedir.  Sadece Türkiye özelinde değil, dünyada en fazla ilgi duyulan spor dalı futboldur ve futbol tek başına sportif unsurları olan bir faaliyet değil, siyasi, ekonomik, mali, tarihi unsurları da içinde barındıran bir faaliyettir.

 

 

*Gazi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğrencisi