loader image

Muhammed Cemal Güler İle Röportaj

Erdem Yapan: Bizimle röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için, Genç Yürekler adına, öncelikle teşekkür ederim. Kendinizden kısaca bahseder misiniz?,

Muhammed Cemal Güler: Rica ederim ben Muhammed Cemal Güler. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi okuyorum.

Erdem Yapan: Şu anda, gençlik ve gençlerle ilgili hangi sorunları görüyorsunuz, sizce gençler için en önemli sıkıntılar nelerdir?

Muhammed Cemal Güler: Gençlerimizin giderek hiçbir değeri olmayan kişilere evrilmesi. Değerden kastım herhangi bir dini veya ideolojik değer değil, genel olarak hiçbir şeyin umrunda dahi olmadığı sosyal medya zombilerinden bahsediyorum.

Erdem Yapan: Gençliğin sorunlarının çözüm yolları nelerdir, hangi yol ve yöntemlerle sorunları ortadan kaldırabiliriz?

Muhammed Cemal Güler: Öncelikle verilecek tarafsız ve etkili güzel bir eğitim, bütün sorunları çözecektir. Bu sorunları çözmenin zor olduğunu düşünmüyorum; etkili bir eğitim en temel çözüm.

Erdem Yapan: Ülkemizin ve insanlığın içinde bulunduğu buhran karşısında gençliğin tavrı ne olmalıdır?

Muhammed Cemal Güler: Buhrandan kastın, sosyolojik bir kriz olduğunu düşünüyorum; fakat bu krizler insanlık var olduğu sürece olmuş. Çünkü insan var oldukça sorunu da var olmuştur. Gençlerimiz kendilerini iyi yetiştirir ve başta belirttiğim gibi kendi inandıkları değerlere, ahlaklı ve erdemli bir biçimde hizmet ederseler sorun çözülecektir.

Erdem Yapan: Gençlerin bugün için; kültür, sanat, edebiyat, okumak, yazmak, düşünmek konusundaki ilgilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Muhammed Cemal Güler: Gençlerimizin bu alanlara ilgisi giderek azalıyor başta belirttiğim gibi değersiz ve hiçbir şeyi umursamayan gençlere evriliyor. Gençlerimizle elbette ilgilenenler de var; fakat sayıları gittikçe azalıyor.

Erdem Yapan: Genç Yürekler dergisinin okuyucularına bir mesaj vermek ister misiniz? Tavsiye ve önerileriniz nedir?

Muhammed Cemal Güler: Genç Yürekler dergisinin okuyucularına tavsiyem, erdemli birer insan olup belli dertleri olan (insanlığa hizmet derdi bu dertlerin üst kimliği) insanlar olmalarıdır.

Erdem Yapan: Verdiğiniz bilgiler, düşünceleriniz ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

*Gazi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğrencisi