loader image

Genç Yürekler Dergisinin İlk Sayısı

Değerli Okuyucu, Kıymetli Dost, Sevgili Genç Kardeşim, Zat-ı âlinizi, gönül dağımızdan çağlayan en samimi duygu, en güzel düşünce ve en temiz sevgiyle selamlıyorum. Merhaba!

Bir derginin ilk sayısına başyazı yazmanın ağırlığını, sorumluluğunu ve zorluğunu yaşıyorum. Kelimelerim kıyafetsiz, ifadelerim zayıf, cümlelerim savruk olabilir. Beni anlayışla karşılayacağınızı umuyorum.

Genç Yürekler adıyla; kültür, sanat, edebiyat vadisinde bir yolculuğa çıkıyoruz. Okumanın, yazmanın, çizmenin, estetiğin, tefekkürün, ilmin, kitabın ve güzel işlere koyulmanın can bulduğu; sevgi, saygı, kardeşlik, dostluk, birlik, beraberlik ve üretkenliğin öncelendiği, önemsendiği kutlu bir yolculuk…

Öncelikle; binlerce, on binlerce gencin kol kola girip yol arkadaşlığı yapacağı bu yürüyüşün vatanımız, milletimiz, devletimiz, bayrağımız, ulvi değerlerimiz ve göz bebeğimiz gençlerimiz için hayırlara vesile olmasını Cenab-Hak’tan niyaz ediyorum. Kutlu olsun!

Birçok dergi ayakta kalma mücadelesi verirken, sanal dünyada her türlü edebî esere ulaşma imkanı varken, Genç Yürekler’i çıkarmaya neden ihtiyaç duyduk? Yüzlerce derginin, çıktıktan kısa bir süre sonra kapandığını, uzun soluklu olamadığını bildiğimiz halde, neden böyle zor bir işe giriştik?

Bilinmeli ki, Genç Yürekler; bir hevesin, bir iştahın, bir karşıtlığın, bir kıskançlığın sonucu olarak çıkmıyor. Bir boşluğu doldurmak ve tabii bir vazifeyi yerine getirmek amacıyla yayın hayatına başlıyor. Genç Yürekler; “Oku!” emri ile çağrı yapan, kaleme yemin eden, ilim ile aydınlığın yolunu gösteren bir Kudretin hakikat sırrına ulaşmak amacıyla yola revan oluyor.