loader image

Tuğçe Dönmez ile Röportaj

Röportaj: Yağmur Filiz Şahin

Konuşan: Tuğçe Dönmez

(Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğrencisi)

 

Yağmur Filiz Şahin: Bizimle röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için, Genç Yürekler adına, öncelikle, teşekkür ederim. Kendinizden biraz bahseder misiniz?

Tuğçe Dönmez: Teşekkür ederim. Ben Tuğçe Dönmez. Ankaralıyım. Gazi Üniversitesi Arkeoloji 3. sınıf öğrencisiyim. Resim, parapsikoloji, Ortaçağ mimarisi, mitoloji ve dönem kitapları ile ilgilenmeyi seviyorum.

Yağmur Filiz Şahin: Şu anda, gençlik ve gençlerle ilgili hangi soruları görüyorsunuz, sizce gençler için en önemli sıkıntılar nelerdir?

Tuğçe Dönmez: Gelişen teknoloji ve medya yüzünden yeni nesil yoğun bir görsel kuşatma altındadır. Sosyal ve kültürel akımlar algısal anlamda yönetilmektedir. Okuyan bir kitle yerine, iletişim araçlarıyla düşünmemeye itilen bir toplum yaratılmıştır. Bir kimlik oluşturmak yerine kendisine yakın ifadeleri benimseyen yeni jenerasyon, bunun bilinçsizliğiyle birlikte tembel, kaygıyız, hayalsiz bireyler olarak gözlerini kapatmışlardır. Sistemin ve yönetimin istediği gibi olanla yetinirler, daha fazlasını istemezler. Çünkü isteyecekleri ne bilgileri ne güçleri vardır.

Yağmur Filiz Şahin: Gençliğin sorunlarının çözüm yolları nelerdir, hangi yol ve yöntemlerle sorunları ortadan kaldırabiliriz?

Tuğçe Dönmez: Amacımız, bilgiyi teknoloji haline getirmek olmalıdır. Bilginin aktarılabilmesiyle kültürel zenginlik gerçekleşecektir. Her kuşak, bir önceki neslin teslim ettiği bayrağı taşır. Okuyan  ve düşünen bireylerin oluşturduğu toplum çağdaşlığa ulaşır. Ve sisteme karşı çıkarlar. Devletimizin de bu bağlamda halkı teşvik etmesi gerekmektedir.

Yağmur Filiz Şahin: Gençlerin bugün için; kültür, sanat, edebiyat, okumak, yazmak, düşünmek konusundaki ilgilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tuğçe Dönmez: Toplumundan uzaklaşmış, özlerine yabancı hale gelmiş olan gençliğin bu tavrı, ancak yerel kültürlere bağlılık geliştirmesi ile ve Atatürk’ün ilke ve inkılaplarını benimseyip uygulamasıyla aşılabilir. Geri çekiliş, yenilgi, beyin göçüne neden oluyor. Zaten sistem ve medya, gençleri güçsüz, ezik kimlikli bireyler olarak değersizleştirme yolunda manipülasyon operasyonları uyguluyor. Bununla savaşabilmek, biz gençlere düşüyor. “bilgi savaşı”nı ilan etmeliyiz. Travması olan bir medeniyetin müşterisi olmaz.

Yağmur Filiz Şahin: Genç Yürekler dergisinin okuyucularına bir mesaj vermek ister misiniz? Tavsiye ve önerileriniz nedir?

 

Tuğçe Dönmez: Zayıflayanın, güçsüz olanın, değersizleştirme ile sanatı, felsefesi, ideolojisi, değerleri gözden düşer. Bilinçsiz ve birbirinin kopyası bireylerimiz, düşünmeyi, okumayı bir kenara bırakalım, kendini ifade edememekte ve önlerine sunulan geleceğe razı gelmekteler.

Yağmur Filiz Şahin: Verdiğiniz bilgiler, düşünceleriniz ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim.