loader image

Türk Dünyasından Haberler

 Kuşdağı Direnişi: Başkurt Halkı, Ak İdil’in Kutsal Dağları İçin Mücadele Veriyor

Rusya’ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti’nin başkenti Ufa’ya yaklaşık 140 kilometre uzaklıktaki Kuşdağı bölgesinde doğanın tahrip edilmesine tepki gösteren halk, yürüyüş gerçekleştirdi. Başkurdistan’ın sembollerinden biri olan dağın bir kısmının soda üretim şirketine ihale edilmesine tepki için yürüyüş ve protesto gösterisi düzenleyen halk, dağın bir kısmının daha önce de karbonat üretimi için bir şirkete verildiğini ve ciddi bir şekilde tahrip edildiği belirtti. Eylemler devam ederken ihaleyi alan şirket tarafından organize edilen işçi grubunun karşı protestoya başlaması ve ellerinde Başkurdistan bayrağı taşıyan halkın karşısına Rus bayrağı ile çıkması dikkat çekti. Günlerce süren protestolar neticesinde dağda başlayan jeolojik çalışmalar durduruldu.

 

Gagauzya’nın Başkentinde Türkiye Başkonsolosluğu Açıldı

Moldova’nın Gagauz Yeri Özerk Bölgesi’nin başkenti Komrat’ta Türkiye Başkonsolosluğu açıldı. Başkonsolosluğun açılış törenine Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Gagauzya Başkanı Irina Vlah katıldı. Açılış öncesinde ise Mevlüt Çavuşoğlu ile Irina Vlah bir araya geldi. Görüşmenin ardından taraflar basına açıklamalarda bulundu. Başkan Vlah, Türkiye’nin Gagauzya’nın yakın dostu olduğunu dile getirerek, “Başkonsolosluğun faaliyetleri Türkiye ile Gagauzya arasındaki iş birliğini daha da güçlendirecektir.” şeklinde konuştu. Bakan Çavuşoğlu da, “Güçlü bir Moldova’da güçlü bir Gagauzya istiyoruz. Türkiye bu yöndeki desteğini hiçbir zaman esirgemedi ve etmeyecek. Moldova ile ilişkiler güçlendikçe Gagauzya bu konuda bir köprü olur.” şeklinde açıklamada bulundu

 

Türk Askeri, Kosovalı Çocukları Bu Yıl Da Unutmadı

Kosova Barış Gücü (KFOR) bünyesinde görev yapan Türk Temsil Heyeti Başkanlığı, Kosova’da çocukları sevindirdi. Türk askeri, başlattığı kampanya ile Kosovalı çocuklara kırtasiye yardımında bulundu. Türk Temsil Heyeti Başkanlığı’nın Kosova genelinde başlattığı kırtasiye seti yardımı kampanyası kapsamında Prizren’de düzenlenen bir törenle öğrencilere eğitim malzemeleri dağıtıldı. Törende konuşan Kosova Milletvekili Rasim Demiri, her yıl olduğu gibi bu yıl da Türk askerinin Kosova’da Boşnak topluluğunu unutmadığına dikkati çekerek, “Özellikle koronavirüs salgınını göze alarak yardımlarına devam eden Türk askerine teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

 

Türk Dünyasının Aydınlanmasının Öncülerinden İsmail Bey Gaspıralı’nın Vefatının 106. Yıl Dönümü

Türk dünyasındaki millî uyanış hareketlerinin öncülerinden ve en büyük fikir adamlarından olan Kırım Tatar siyasetçi, düşünür, yazar, eğitimci ve yayıncı İsmail Bey Gaspıralı, vefatının 106. yıl dönümünde saygıyla anılıyor. Ortak bir edebi dilin katkısıyla birlikte millî bir Türk basını ortaya çıkararak tüm Türk topluluklarının birbirinden haberdar olmasını arzu eden Gaspıralı, 22 Nisan 1883’de Türk dilinde gerçekleştirdiği “Tercüman” gazetesini hayata geçirdi.Dilde, işte, fikirde birlik” sloganıyla yayın hayatına geçirdiği Tercüman gazetesiyle birlikte Gaspıralı’nın maarif reformu düşüncesinin en güzel örneği olan “Usûl-ü Cedîd” ve okulları, Türk modernleşmesine büyük katkı sağlamıştır. Türk Dünyası’ndaki millî uyanış hareketlerinin öncülerinden ve en büyük fikir adamlarından olan Kırım Tatarı İsmail Bey Gaspıralı, 24 Eylül 1914’de Bahçesaray’da hayata gözlerini yumdu.

 

Vatan Kırım’ın Edebi Sesi: Cengiz Dağcı’nın Vefatının 9’uncu Yıl Dönümü

“Bize Tatar diyorlar, Çerkez diyorlar, Türkmen diyorlar, Kazak diyorlar, Özbek diyorlar, Azer diyorlar, Karakalpak, Çeçen, Uygur, Kabardı, Başkırt, Kırgız diyorlar. Bunlar hep yalan! Deniz parçalanamaz!” (Cengiz Dağcı)

Milyonlarca Kırım Tatarının anavatanları Kırım’a duyduğu özlemi, eserleriyle dile getirerek hafızalara kazınan ünlü Kırımlı Yazar Cengiz Dağcı, vefatının dokuzuncu yıl dönümünde saygıyla anılıyor. Türk edebiyatının en güçlü yazarlarından biri olan Cengiz Dağcı, 22 Eylül 2011’de Londara’da hayata veda etmişti. Gerçek bir vatansever, samimi ve duygusal bir yazar olan Cengiz Dağcı, “Ben yalnızca Kırım’ın yazarı değilim; ama Kırım’ın faciasını bütün gerçeği ve içtenliği ile yalnız ben yazabilirdim.” demişti.

 

*Akdeniz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Yüksek Lisans Öğrencisi