loader image

İnsanlık 2.0, Boru Yetmedi! “Şeyhim Beni Işınla”

Yettim gariiii 🙂 Milli içeceğimiz çay eşliğinde muhabbetin belini kırmaya devam ediyoruz.

Bu sayıdaki mevzularımız; şeyh ve tarikatlar, Elon Musk ve Nerolınk, insanlık 2.0 mevzuları.

İtiraf ediyorum, tercihi yanlış yaptık; önce müteahhit ya da şeyh, sonra fikir adamı olacaktık. Zararın neresinden dönersek kardır 🙂 Yatırım teşvik kredisi çekeyim de bir tarikat kurayım. Çok yakında okunmuş su işine gireceğim. Meyve aromalı sular da olacak. Şeyh Harun Emre’yi takip etmeye devam edin!

Şimdiden söyleyeyim benim tarikatım çok farklı: Her şeyh, şeyh değildir. Ben gerçek bir şeyhim; ama müritlerim sahte. Şeyh dediğin uçacak kardeşim. Hem uçamıyorsun, hem müridi suçluyorsun beceriksiz angut. “Şeyh uçmaz, mürit uçurur.” sözü, uçamayan sahtekâr şeyhlerin uydurmasıdır.

Bugün üç uçuş denemesi yaptım. Olmuyor, olmuyor, olmuyor. Uçamıyorum.

Son model arabam yok, malikanede ikamet etmiyorum, rüyamda kimseyi Cennet’e götüremiyorum, üfürerek savaş uçağı düşüremiyorum, yeşil renkli kıyafetim de yok. Aman Allah’ım, yoksa ben sahte şeyh miyim?

Bütün müritlerimi sahtekâr şeyhlere kaptırdım. Acil mürit lazım, aaaaacil!

Uçamayan Şeyh Harun Emre olarak uçamadığım için bütün müritlerimden özür diliyorum. İstifa etmeye hazırım.

Eskiden bu tarikat işleri, bir hırka bir lokma ile halloluyordu. Samimiydi gerçek işlevindeydi. Şimdi çok zorlaştı. Bunun bankası var, holdingi var, ihalelerin paylaşılması var, Cennet’e kimlerin gideceğinin listesini yapması var. Kısacası biz fakiriz, bu tarikat işleri bize göre değil.

Aselsan’dan rica ediyorum; uçan şeyhlere karşı füze geliştirsin. Bilgi sahibi olmazsanız şeyh sizi öper, bilgi sahibi olursanız siz şeyhi öpersiniz. Bir büyüğümüz çok güzel demiş: “İslam’da cemaatle beraber olunması tavsiye edilir. Cemaatle beraber olmak “Hakla”, “hakikatle” beraber olmaktır! Tek başına olsa bile, hakikatle beraber olan cemaattir. Hakikatten kopmuş olanlar, milyonlarca da olsa tefrikadadır.” “Allah’ın oku dediğini okumayana laf anlatmak imkânsız.

Ümmed-i Muhammed’e Müslüman olmak yakışır, İslâmcı değil. İslâm’a, Allah’ın emrine tabi olun! Allah’ın dinine hizmet edin! Tek başınıza olsanız da, Hakla beraber olun! “Her biriniz İslâm için, kendinizin dünyada kalmış tek adam olduğunuzu düşünün. Ama senin gibi aynı hedefe yürüyen başka insanlar varsa; onlarla da işbirliği yap! Yapmıyorsa, silkele at be! Sen onu sırtında taşımak zorunda mısın? Beni sırtında taşımak zorunda mısın? Kimse kimseye hürriyetini vermesin! İnsan, ancak Allah’a kul olur. “Allah’ım! Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz” Kaan Boşnak’ın deyimiyle: “Şeyhim beni ısınla!” ışınlayamıyorsan şeyh değildir, uzak dur J

 

Çağımızın Bilgesi Elon Musk Dayıdan Haberler Var!

Araştırmacı-Karıştırmacı Gazetecisi Sıdkı Sıyrıldı Elonk Musk Dayının gazetelerdeki, internetteki, Twitter’da geçen bizleri yakından ilgilendiren haberleri sizler için paylaşıyor:

Bir röportajında Elon Musk, çocuğunun adını unuttu. Muhabirden gelen “X Æ A-12 nasıl?” sorunu önce anlamadı ve muhabirden tekrar etmesini istedi. Sonrasında da bebeğinden söz ettiğini anladığında “Haa, çocuğumu diyorsun. Kulağa şifre gibi geliyor” dedi.

Birkaç yerde okudum: “Elon Musk ve Bill Gates elektrikli araçlar konusundaki fikir ayrılıkları nedeniyle karşı karşıya geldi. Geçtiğimiz günlerde elektrikli araçlar ile ilgili bir yazı kaleme alan Microsoft’un kurucusu Bill Gates, elektrikli TIR’ların iddia edilenin aksine pratik bir yöntem olmayacağını öne sürdü. Gates elektrikli araçların kısa mesafeler için hayli yararlı olacağını ancak uzun mesafede bir katkı sağlamasını beklemediğini açıkladı.  Bill Gates’in bu çıkışına elektrikli araç üreticisi Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk’un yanıtı gecikmedi. Musk’ın Gates’e verdiği cevap bir hayli kısa ve netti: Bu konu hakkında en ufak bir fikri yok.

Musk geçtiğimiz yıllarda yapay zeka hakkında farklı fikirleri paylaştığı Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg hakkında “Mark ile bu konu hakkında daha önce konuşmuştum. Bu konuya olan hakimiyeti oldukça kısıtlı” ifadelerini kullanmıştı. Başka bir haberde Elon Musk ilk insanlı Mars yolculuğunu 2024 de gerçekleştireceklerini söyledi.

Yine başka bir haberde çığır açan girişimleriyle ve sansasyonel açıklamalarıyla adından sıkça söz ettiren popüler iş insanı Elon Musk, bir günde tam 16,3 milyar dolar kaybetti. Elektrikli araç çalışmalarıyla bilinen ve elektrikli otomobil odağında birçok ilke imza atan Tesla’nın, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük rakiplerinden olan Nikola Corp ile General Motors Co.’nun ortaklık kurduğu duyuruldu. Bu haberle birlikte Tesla hisseleri deyim yerindeyse New York borsasında çakıldı. Bunun akabinde ise Tesla’nın kurucusu Elon Musk servetinden ciddi bir miktarını kaybetmiş oldu.

Bu arada iyi dedikodu yaptık :} Son haberimiz, İnsan beynine yerleştirilecek bir çip sayesinde insanlarla bilgisayarlar arasında doğrudan bağlantı kurma hedefi ile yola çıkan Elon Musk, Neuralink’in 28 Ağustos’ta etkinlik düzenledi.

Elon Musk, Black Mirror dizisini hatırlatan (Blackmirror’da bir bölüm vardı. İnsanlar beyinlerindeki cip sayesinde gördüklerini kaydedip başkalarına da isterse izletebiliyordu. Bu gelecek düşündüğümden de yakın. Korkutucu şekilde iyi Neuralink) tanıtımda çipin, insan beynine yerleştirilecek bir çip sayesinde insanların konuşmaya, dil bilmeye ihtiyacı olmadan zihni okunacak. Hafıza kaybından depresyona, görme felçli insanlara rahat bir yaşam sunmak ve işitme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğini de kaydetti.

Elon Musk, Neuralink çipi takılmış olanların rahatlıkla sadece düşünce gücüyle bilgisayar oyunu oynanabileceğini, wireless ile tüm beyin aktivitelerini cep telefonuna hemen aktarabileceğini açıkladı. Gösterilen demo gerçekten çok enteresan. Mutlaka kaçıranlar tekrarını izlesin. Canlı yayında domuzlara takılan çiplerin demosu gösterildi. İnanılmaz. Ne kadar hümanist. Neuralink transhümanizm adına dev bir adım atıldı. Yarı insan, yarı robot insan modeli geliyor. Tüm hafızanızın kopyalandığı çip ölüm sonrası başkasına aktarılacak, böylece öldüğünüzü anlamayıp başka bir bedende devam edeceksiniz. Küresel dehşet imparatorluğuna hoş geldiniz.

Neurolink+Starlink projeleri ile global elektronik köleliğin temelleri atılıyor. Cüneyt Zapsu’nun 2020 Davos’taki toplantı sonrası verdiği röportaj konu ile tam da bağlantılı izlemenizi tavsiye ederim.  Elon Musk, insan beynini bilgisayara bağlayacak Neuralink adında bir mikroçip geliştirdi. Etkinliğin sonunda Elon Musk, Neuralink projesi için para değil; çalışacak insan lazım dedi ve bir e-mail adresi bırakarak alanının en iyilerinin kendileriyle iletişime geçmesini istedi. Gelecek fazla gelecek.

 

Boru Yetmedi!

Fizikçi, matematikçi, kimyacı, jeolog ve antropolog profesörlerden oluşan bir heyet soğuk ve karlı bir kış günü seyahatteyken araçları bozulur. Yakındaki bir kulübeye yardım istemek için giderler. Köylü bunları hemen içeri alır. Ortasında soba yanmakta olan salona alır ve ısınmalarını sağlar. Daha sonra yiyecek bir şeyler ikram etmek üzere salondan çıkar. Profesörlerin dikkatini salonun ortasındaki soba çeker. Soba yerden 1 m kadar yukarıda, altındaki dizili taşların üzerindedir. Sobanın niçin böyle kurulmuş olabileceğine dair bir tartışma başlar. Kimya Profesörü: “Adam sobayı yükselterek aktivasyon enerjisini düşürmüş, böylece daha kolay yakmayı amaçlamış.” der.

Fizik Profesörü: “Adam sobayı yükselterek konveksiyon yoluyla odanın daha kısa sürede ısınmasını sağlamak istemiş.” der.

Jeoloji Profesörü söze dalar: “Burası tektonik hareketlilik bölgesi olduğundan herhangi bir deprem anında sobanın taşların üzerine yıkılmasını sağlayarak yangın olasılığını azaltmayı amaçlamış.” der.

Matematik Profesörü durur mu?: “Sobayı odanın geometrik merkezine kurmuş, böylece de odanın düzgün bir şekilde ısınmasını sağlamış. Bu amaçla yapılmıştır.” der.

Antropoloji Profesörü: “Adam ilkel topluluklarda görülen ateşe tapmanın daha hafif biçimi olan ateşe saygı nedeniyle sobayı yukarıya kurmuş.” diye fikir yürütür. Tam da o sırada ev sahibi içeri girer. Hepsi birden ona sobanın bu şekilde yukarıda olmasının nedenini sorarlar. Adam cevap verir:n“Boru yetmedi!”

 

İnsanlık 2.0; Eğer Hayallerinin Peşinden Gitmezsen, Bir Sebzeden Farkın Kalmaz

Sadede gel derseniz… İnsanlık 2.0 diyor biri! Allah’a meydan okuyor insanoğlu. Allah, eksik yaratmış bunlar tamamlayacakmış. Güler misin ağlar mısın? En iyisi biz aklımızı başımıza alalım.

A.Ali Ural’ın “Makyaj Yapan Ölüler” kitabında yer alan şu alıntı aslında yapmamız gerekenleri çok güzel özetlemektedir:

“At şarkı söyleyemediği için talihsiz midir? Hayır, ama koşamazsa talihsiz olur. Köpek uçamadığı için talihsiz midir? Hayır, fakat koku alamazsa talihsiz olur. İnsan aslanları boğamadığı ve olağanüstü işler yapamadığı için bedbaht mıdır? Hayır, o bunun için yaratılmış değildir. Ama temizliği, iyiliği, vefayı, adaleti, kaybettiği vakit ruhuna ihanet eder ve tüm değerlerini kaybeder.”

İnsanlık 2.0 insanın kendini Firavunlaştırmasından başka bir şey değil cıp falan bunların ürünü. Zira Eğitim Şart! Ama Nasıl Eğitim? Theodore Roosevelt Emmi demiş ya; “Bir insanı ahlaken eğitmeden sadece zihnen eğitmek topluma bir bela kazandırmaktır.”

Gelecek bilgi, zaman yönetimi, aile, teknoloji ve iletişim üzerine kuruluyor. Dünyayı yöneten adamlar dünyayı hatta uzayı teknolojiyle, bilgiyle, sinemayla, çizgi filmlerle, dizilerle yönetiyorlar.

Önce kendimize çeki düzen vermeliyiz. Dünyaya adaletli merhameti sevgiyi vb. değerleri öğreten güzel ahlaklı insanlar olmalıyız. Sonra bir hayal, hedef belirlemeliyiz.  Onun peşinden gitmeliyiz. “Eğer hayallerinin peşinden gitmezsen, bir sebzeden farkın kalmaz.” (The World’s Fastest Indian)

Yerimizi almalıyız; tabi en önemlisi güzel ahlakımızla. İnsan olmakta büyük yarar var. İnsan 1.0 olmakta. Anladınız siz onu 😉

Hörmetler, saygılar efenim 🙂