loader image

Değerler ve İlkelerle Donanmış Bir Gençlik…

2. Sayı Başyazı 

Selamların ve kelâmların en güzeliyle…

Yâr-ı sâdık bilir hâlden,
Aşk dersini alır gülden,
Karşılıksız tâ gönülden,
Sevenlere selam olsun

 

Değerli Okuyucular,

İkinci sayımızla karşınızdayız. Kavuşturan Rabbimize hamd olsun. Birinci sayımızla sizlere selam verdiğimizin üzerinden henüz birkaç ay geçti. Büyük bir heyecan, coşku ve sevinçle “Merhaba!” demiştik. Aynı heyecan, coşku ve sevincin katlanarak bir sevda kartopuna dönüştüğünü söylemek isterim.

Bu satırları kaleme aldığımızda, bütün dünyada, korona virüsü bir kâbusa dönüşmüştü. Milyonlarca vaka, yüz binlerce ölüm gerçekleşmişti. Ülkeler kendilerine göre çeşitli tedbirler alarak, salgının yayılmasını önlemeye çalışmaktaydı. Dünyanın her tarafında, sokağa çıkma yasakları, birtakım kısıtlamalar had safhada olduğundan, birçok hizmet alanı sekteye uğradı. Dolayısıyla, ikinci sayımız da bundan nasibini alarak, elinize biraz geç ulaşmış olacaktır. Hoşgörüyle karşılanmasını diliyor, bütün insanlığı tehdit eden salgının bir an önce durdurulmasını temenni ediyor; ülkemize, milletimize ve insanlığa geçmiş olsun, diyoruz.

Aziz Dostlar,

Birinci sayımız büyük bir ilgi ve beğeniyle karşılandı; alkışlandı ve takdir gördü. Belli ki gençlerin kültür, sanat ve edebiyat alanında müthiş bir açlığı ve arayışı var. Dergimizin hem içeriği, hem görselliği, hem de geleceğe dair umutlu duruşu; okuyucularımız, gençlerimiz, yazarlarımız ve siz kıymetli dostlarımız tarafından büyük bir övgüye mazhar oldu. Teveccüh gösteren gönlü güzel insanlara şükranlarımızı sunuyoruz.

Gençlerin kültür, sanat ve edebiyat yeteneklerine hitap etmek ve onların mütevazı sesleri olmak gayesiyle yola çıkan Genç Yürekler dergisi, Anadolu’nun dört bir yanına dağılınca; telefonlarla, mesajlarla göz yaşartıcı geri dönüşler aldık. Bunların çoğu (çok şükür) okumanın, yazmanın, düşünmenin ve mücadelenin idrakindeki idealist gençlerdi.

Hemen hemen hepsi, sizlere nasıl yardımcı olabiliriz, diyordu. Şiirlerini, yazılarını ve sanatsal çalışmalarını bizlere göndermek için can atıyorlardı. Bulundukları yerde ya da okulda temsilcimiz olmak istiyorlardı. Belki birbirimizden uzak yerlerdeydik; birçoklarıyla yüz yüze bile gelmemiştik. Ancak gönüller birdi, yürekler aynı çarpıyordu. Şimdi 16 kişilik Yayın Kurulu, 24 kişilik Danışma Kurulu ve 100’e yakın Temsilcimizle kocaman bir aile olmanın sevincini yaşıyoruz.

Genç kardeşlerimizin ve bazı dostlarımızın merak ettiği ve sorduğu önemli bir şey vardı: Kültür, sanat ve edebiyatta çizginiz nedir; nasıl bir gençlik tasavvur ediyorsunuz? Bu sorunun birinci bölümü, bir hayli uzun ve ayrıntılı bir cevap gerektirir. Ancak sorunun ikinci bölümü için özet niteliğinde bir girizgah yapabiliriz. Nasıl bir gençlik tasavvur ediyoruz? Bir gençlik dergisi olarak elbette buna bir cevap vermeliyiz.

Kıymetli Genç Kardeşlerim,

Gençlik ve gençlerle ilgili çok şey söyleyebilir, çok şey yazabiliriz. Gençliğin etkileşim alanları, beklentileri, dünyaları, istekleri, sorunları ve çözümleri için kitaplar dolusu tahliller yapmak, önerilerde bulunmak mümkündür. Lakin burada buna girmek niyetinde değilim. İnşallah ileride yapmayı planladığımız bir “Gençlik Çalıştayı”nda konuyu, enine boyuna ele alır ve sizlerle paylaşırız.

İnsanlık; yapay ayrımlarla, sınırsız özgürlüklerle, vicdansız taleplerle, maddiyatçı anlayışlarla ve zevk düşkünlükleriyle buhranın göbeğinde debelenip durmaktadır. Coğrafyalar; ölüm, zulüm, açlık, kıtlık, hastalık, kan ve gözyaşıyla inim inim inliyor. Ve hepimiz bunları görüyor, şahitlik yapıyor; hatta seyrediyoruz. Bu kaos ve buhranın yaşanmasına şu ideolojilerin ve izmlerin sebep olduğu da herkesçe malumdur artık: Emperyalizm, siyonizm, kapitalizm, sosyalizm, komünizm, faşizm, nazizm, liberalizm, anarşizm, konformizm, nihilizm, alkolizm, erotizm, egoizm, feminizm, Vandalizm…

Bunların hiçbiri insana huzur ve mutluluk getirmedi. Çünkü hiçbiri, Hak’tan ve hakikatten beslenmiyordu. İdeolojiler; etnik, dini, mezhepsel, coğrafi ve bölgesel kimlikler; insanlığın sorunlarına çare olamadı. Çünkü “izm’ler idraklerimize giydirilen deli gömlekleridir.” (Cemil Meriç)

Önerimiz 7 Değer, 40 İlke Manzumesidir

Genç Yürekler dergisi olarak, 7 değer ve 40 ilke çerçevesinde eğitilmiş, yetiştirilmiş ve bu iklim içerisinde bulunmuş gençliğin; geleceğe emin adımlarla yürüyeceğine, huzur bulup huzur vereceğine; vatanına, milletine ve insanlığa büyük yararlılıklar göstereceğine inanmaktayız. Bu değerler ve ilkeler manzumesi; kitabın, ilmin, irfanın, hikmetin, tarihin ve insanlığın imbiğinden süzülmüş gerçek ışığının huzmeleridir. Gençliğin; bireysel, toplumsal ve devletle ilgili ilişkilerinde bu formül ile huzura, barışa, başarıya ve mutlu sona ulaşacaklarına inanıyor ve anahtar niteliğindeki kavramları, genç kardeşlerimizin dimağına hediye ediyoruz. Bu değer ve ilkelerin her biri ayrı ayrı ele alınıp, uzun analiz ve sentezlerle birer yazı konusu yapılabilir; hatta her biri bir kitap haline dönüştürülebilir. Biz şimdilik, (alfabetik sırayla) 7 değer ve 40 ilkeden, sadece ismen bahsedelim:

7 Değer: 1-Ahlaki değerler, 2-Ailevi değerler, 3-Evrensel değerler, 4-İlmi değerler, 5-İnsani değerler, 6-Manevi değerler, 7-Millî değerler.

40 İlke: 1-Adalet, 2-Ahlak, 3-Akıl, 4-Barış, 5-Bilim, 6-Birlik, 7-Çalışkanlık, 8-Dayanışma, 9-Değişim, 10-Demokrasi, 11-Doğruluk, 12-Ehliyet, 13-Emek, 14-Erdemlilik, 15-Eşitlik, 16-Gelişim, 17-Güven, 18-Hak, 19-Hakikat, 20-Hukuk, 21-Hürriyet, 22-İnanç, 23-İyilik, 24-İrfan, 25-Kardeşlik, 26-Laiklik, 27-Liyakat, 28-Maneviyat, 29-Medeniyet, 30-Meşruiyet, 31-Meşveret, 32-Millîlik, 33-Mücadele, 34-Özgürlük, 35-Samimiyet, 36-Saygı, 37-Sevgi, 38-Temizlik, 39-Tevazu, 40-Yenilik

  1. Yüzyıl; kadim hakikatlerin filiz verdiği aydınlanma mektebinin cesur, yiğit ve temiz gençliği ile şekillenecektir. Hakikatler ölmez, ilahi yasalar değişmez. Bize düşen vazife, aşk ipine sarılmaktır.

Sevgili Okuyucular,

Birinci sayımızın dağıtımında, daha çok okuyucuya ulaşmasında, büyük fedakârlık ve gayret gösteren bütün dost ve kardeşlerimize çok teşekkür ederiz. Allah hepsinden razı olsun. Temsilcilerimiz Derviş Ali Büyükkartal, Fazlı Sakar, Şehadet Ünal, Hasan Yeşil, Yusuf Demir ve Beyza Ağören’e hassaten şükranlarımızı sunmayı bir borç biliyoruz.

Dergimizle ilgili her türlü, görüş, eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz. Usta şair ve yazarlar ile genç kalemleri bir araya getirdiğimiz ikinci sayımızla sizleri baş başa bırakıyor, en kalbî selam ve muhabbetlerimizi sunuyoruz. Hoşça kalın!

Yazının ışığında geleceğe yürüyoruz.