loader image

Bilim ve Edebiyatın Renkli Yüzü: Mehmet Ömer Kazancı

1952 yılında Kerkük’te doğdu. İlk, orta ve liseyi Kerkük’te bitirdikten sonra 1971 yılında alındığı Bağdat Üniversitesi, Ziraat Fakültesinden mezun oldu. 1978 yılında yüksek lisans öğrenimini tamamladı. Bir ara Süleymaniye, daha sora Erbil Üniversitelerinde öğretim üyesi olarak çalıştı. 1993 yılında Bağdat Üniversitesine atandı. Burada doktorasını 1998 yılında yaptı. 37 yılı Bağdat Ziraat Fakültesinin Biyoteknoloji ve Genetik Mühendisliği kürsüsünde Prof. derecesiyle öğretim üyesi olarak çalışmasını sürdürdükten sonra 2017 yılında emekliye ayrıldı.

Zamanla ülkede çıkan tüm Türkçe gazete ve dergilerde, gerek şiir gerek öykü gerekse de eleştiri-araştırı-deneme alanlarında yüzlerce yazıları yayımlandı. 1993-1995 yıllarında haftalık olarak Türkmence radyosundan “Bir Yazar ve Bir Eser” ve Türkmen televizyonundan “Edebiyat Dünyası” adında programlar sundu. Türkiye, Türkmenistan, Kazakistan, Kıbrıs gibi Türk dünyası genelinde onlarca edebiyat ve kültür etkinliklerine katıldı. 2012 Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan 5. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresinde, Üstat Ata Terzibaşı’ya “Türk Dünyası Edebiyatına Özel Hizmet Ödülü” verilmesini önerdi. Ödülü Tezibaşı’ya Kerkük’te özel bir törende takdim etti.

2019 yılında, 24 ülkeden 56 şairin katılımıyla Edirne’de gerçekleştirilen Türkçenin 13. Şiir Şöleninde, Türkiye Yazarlar Birliği Sehend Büyük Ödülüne layık görüldü. 2005 yılında bir seçim sonucu Türkmen Kardeşlik Ocağı başkanlığına getirildi. 2013 yılında bu görevi kendi isteğiyle genç bir kadroya devretti ve ocağın onursal başkanı olarak adlandırıldı. Sekiz yıl çalıştığı bu görevde kültürümüzün yararına yüzlerce çalışmalara imza attı.

Irak Üniversite Hocaları Derneği yönetim kurulu, Türkmen Edebiyatçılar, Irak Edebiyatçılar ve Avrasya Edebiyatçılar Birliklerinin üyesidir. Ayrıca, kendi bilimsel alanında, dünyaca bilinen hakemli dergilerde İngilizce, Arapça ve Türkçe olmak üzere 55’in üstünde bilimsel araştırma yayınlamış ve 23 yükseköğretim (yüksek lisans ve doktora) öğrencilerine danışmanlık etmiştir. 4 patente sahiptir. (Mikrobiyolojinin Endüstri Tatbikatı), (Moleküler Biyoloji) (Mikrobiyoloji Testleri) adında yazdığı üç Arapça bilimsel eseri Bağdat Üniversitesince ders kitapları olarak okutulmaktadır.

 

Geri Sayım Başlamıştır

 

Doğduğumuz günden beri

Geri sayım başlamıştır bizim için

Her geçen gün bir kadife

Yaprak düşer ömrümüzden

Yuvarlanır önümüzden

Bakar geçer, basar geçer aldırmayız

 

Ömrümüzün dörtte biri yataktayız

Yapayalnız

Ya da biri yanımızda, sevgilimiz

Ya da biri, sevgi nedir hiç bilmeyen

Gece boyunca hırlayan

Okşadık mı bir yerinden

Delicesine fırlayan

“Değme bana

Abdestimi bozuyorsun”

 

Öbür dörtte birini, duramadan

Soluk soluğa koşturur-koştururuz

Ekmeğimiz ardından

Yine de

Doyurmayız karnımızı

 

Diğer dörtte birinde hep dalgınız

Ya sigara içiyoruz

Ya da desen biçiyoruz

Kimin için bilmeden

 

Elde kalan dörtte biri malımız

Kaçırmayın

Güzelliklerde harcayın

Yaşamadı demesinler

Geri sayım başlamıştır bizim için

Doğduğumuz günden beri