loader image

Kültür – Sanat – Edebiyat Haberleri

– İAAF İstanbul Sanat ve Antika Fuarı, 20 Şubat 2020 tarihinde; 14. Ankara Kitap Fuarı 28 Şubat 2020 tarihinde; ARTANKARA 2020 6. Çağdaş Sanat Fuarı 12 Mart 2020 tarihinde düzenlendi.

– 37. Dönem TÜRKSOY Daimi Konseyi Toplantısı, Kırgızistan’ın Oş şehrinde gerçekleştirildi. Özbekistan’ın Hiva şehri, 2020 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak kararlaştırıldı.

– Tüm dünyada görülen korona virüsü nedeniyle 14 Mart Cumartesi gününden Nisan ayının sonuna kadar Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak gerçekleştirilecek tüm sanatsal etkinliklerin ertelenmesine karar verildi.

Türkiye ile Azerbaycan arasında UNESCO nezdinde, “Somut Olmayan Kültürel Miras” çalışmalarına yönelik işbirliği güçlenerek devam ediyor.

– 2020 yılı Türkiye ve Ürdün için karşılıklı Kültür Yılı olarak ilan edildi. “Kadim Bağlar Daha da Güçlenecek” sloganıyla imzalar atıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, 5224 Sayılı Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanun kapsamında yapımcılara destekler verilecek. 10 Aralık 2019-25 Mayıs 2020 arasında yapılacak başvurular, 2020 yılı Ağustos ayı içerisinde değerlendirilecek.

– Bu yıl 10.02.20 tarihinde 92.’si düzenlenen Oscar Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. Parazit (Parasite) filmi ayrıca ilgi görmesinin yanında birçok ödül aldı.

TRT 2, evleri kültür ve sanatla renklendiriyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı‘na bağlı Devlet Opera ve Balesi‘nin temsilleri, başta Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası olmak üzere devlet senfoni orkestralarının konserlerinin yanı sıra Pazar Konseri geleneği de sürdürülüyor.

– Bu yıl 12-23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 73. Cannes Film Festivali, tüm dünyada korku yaratan Corona virüsü salgını nedeniyle ertelendi. 30 Mayıs 2020 tarihinde İzmir’de yapılaması planlanan Kitap Fuarı ertelenebilir.

İstanbul Bienali, sanatın iyileştirici ve birleştirici gücüne olan inancıyla “İyi Bir Komşu” başlıklı 15. İstanbul Bienali’ni Google Arts -Culture işbirliğiyle çevrimiçi olarak izleyicilerle buluşturuyor. Çevrimiçi adres: https://artsandculture.google.com/partner/15th-istanbul-biennial

– İlk kez 1999’da UNESCO tarafından 21 Mart Dünya Şiir Günü olarak kabul edildi. Bu yıl Ankara’da yapılması planlanan “UNESCO Dünya Şiir Günü Ankara Festivali Hölderlin ve Beethoven Anısına” etkinliği salgın hastalık (Covid19) sebebiyle iptal edildi.

İskender Pala‘nın yetkin kalemi ve ustaca kurguya dönüşen, Göbeklitepe üzerine yazdığı “Akşam Yıldızı” adlı romanı kendi gerçekliği ile ezber bozmaya devam ediyor. On iki bin yıl önce yaşayan kadim insandan günümüzün modern insanına evrilen anlam arayışı… Duymak istediğimiz belki de ilk insanın var oluş hikâyesi…

*Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi